Již v roce 2020 zveřejnil Státní zdravotní ústav alarmující analýzu školního stravování, píše se v ní mimo jiné, že: „Pokrmy nemají plně dostačující nutriční kvalitu. Obsahují nedostatečné množství energie a zdraví prospěšných tuků, naopak obsahují nadbytečné množství soli. Všechny tyto faktory jsou spjaty s negativním dopadem na zdraví dětí, a tedy budoucí dospělé populace.“
Chceme lepší školní stravování už v září 2024!
Naše trpělivost vypršela.
Požadujeme nutričně vyvážená jídla pro všechny děti už letos.
Pět důvodů ke změně školního stravování
Každé 4. dítě se ve školní jídelně nenají
Každé desáté dítě má laktózovou intoleranci, každé desáté dítě nejí maso, 1% dětí potřebuje bezlepkovou dietu. V jídelně mají smůlu. Tyto děti nebo jejich rodiče musí připravovat každý den obědy a některým není ani umožněno si sníst své jídlo v prostorách školní jídelny.
Děti s vlastním obědem často nemohou do jídelny
Ve vyhlášce o školním stravování není upraven ani minimální rozsah součinnosti provozovatele stravovacího zařízení v podobě ohřívání strávníkem*icí doneseného jídla a umožnění jeho konzumace v prostorách jídelny se svými spolužáky*ačkami.
- Dietní stravu zajišťuje jen asi 30 % školních jídelen
- Vyhláška vůbec neřeší děti, které se stravují vegetariánsky nebo vegansky
Ve školních jídelnách není možnost výběru
- Pouze 20 % jídelen nabízí více než jednu variantu jídla
- Výběr bezmasého pokrmu je v jídelnách vzácností
Současné jídelníčky ve školních jídelnách nejsou šetrné k životnímu prostředí
Jídelničky jsou založené na velkém množství živočišných potravin. Bezmasé pokrmy jsou nabízené jen 1x za týden a vždy obsahují mléko, nebo mléčné produkty. Takto poskládaný jídelníček je neudržitelný.