Dějepis do školních jídelen nepatří!

Je nejvyšší čas posunout školní stravování do současnosti. Pomozte nám změnit nefunkční, třicet let starou vyhlášku o školním stravování – napište ministru školství Mikuláši Bekovi.

Každé čtvrté dítě nechodí na oběd do školní jídelny.

Kvůli svým stravovacím potřebám si totiž v jídelníčku nemá z čeho vybrat. Na vině je zastaralá vyhláška o školním stravování, která neodpovídá současným doporučením a omezuje jídelny, které chtějí vařit pestrá a moderní jídla. A zatímco každá čtvrtá židle u jídelního stolu zůstává prázdná, reforma se dál odkládá.

Devadesátková pravidla = devadesátkové obědy

Ve strachu z porušení vyhlášky nabízí čtyři z pěti školních jídelen pouze jediné jídlo. To navíc často neodpovídá současným nutričním doporučením, obsahuje moc soli nebo živočišných produktů. Pokrmy vařené na míru třicet let starému spotřebnímu koši dětem často nechutnají a celá třetina předepsaných porcí končí v kontejnerech.

Ministerstvo školství situaci neřeší.

Přestože je nevyhovující stav školního stravování dlouhodobě zřejmý, reálné kroky vedoucí k jeho nápravě jsou stále v nedohlednu. V programovém prohlášení současné vlády sice najdeme například závazek k zavedení dietního stravování ve školách, ve skutečnosti však Ministerstvo školství chystá pouze další metodiky. Ty nijak nezmění fakt, že čtvrtina studujících nemůže se svými kamarády a kamarádkami na oběd do školní jídelny.

Napiš s námi Mikuláši Bekovi, že dějepis do školní jídelny nepatří.

Více informací k tomu, proč potřebujeme novou vyhlášku o školním stravování, najdete na pestrejidelny.cz